Islam a prześladowania Chrześcijan

Bliski Wschód - miłujący pokój Islam


Od ponad 1300 lat, od czasów Mahometa podbita chrześcijańska ludność w zdominowanych obecnie przez islam krajach jest prześladowana z różnym nasileniem za swą wiarę. Często płacąc wolnością lub życiem. Każdy z nas może zaobserwować ekspansję islamu, który chce rozszerzyć swoje wpływy i wprowadzić na opanowanych przez siebie terenach prawa szariatu. Widzimy wzrost jego siły, oraz coraz większe rzesze jego zwolenników, co doprowadziło do upadku autorytarnych rządów w Egipcie, Tunezji i Libii. Podważa również fundamenty innych świeckich państw muzułmańskich oraz otwiera drogę do władzy organizacjom radykalnym jak Bractwo Muzułmańskie. Z kolei, w regionach gdzie czynnik muzułmański nie jest w pełni dominujący, najemni i miejscowi wojownicy dżihadu inicjują wojny i konflikty na tle religijnym, w celu ustanowienia szariatu i islamskiego ładu społecznego. Prowadzi to do prób podporządkowania ludności niemuzułmańskiej islamskiej dominacji. Dobrym przykładem może być Nigeria, gdzie w północnych stanach wprowadzono już prawo szariatu, a obecnym celem jest południe kraju. Dochodzi tam do wielu napadów na chrześcijańskie wioski.

Egipt
W krajach takich jak Egipt, Tunezja, Libia, zanim rozpoczęła się Arabska Wiosna w2011r.władzę sprawowały rządy autorytarne. Obalone świeckie rządy prowadziły politykę jedności. W ramach jednego systemu politycznego, przedstawiciele wszystkich grup religijnych – chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, wyznawcy rozmaitych sekt islamskich oraz czciciele starożytnych wierzeń arabskich czy perskich, żyli w koegzystencji. W Egipcie, od czasów Chrystusa żyją Koptowie, starożytny Kościół Chrześcijański. Chrześcijanie stanowią 10 - 12% społeczeństwa. Przetrwali pomimo prześladowań i częstych prób narzucenia Islamu przez arabów od czasu islamskiego podboju chrześcijańskiego bliskiego wschodu w VII i VIII wieku. W wyniku obalenia Hosni Mubaraka do głosu doszli islamiści z "Bractwa Muzułmańskiego". Tuż przed tymi wydarzeniami w noc sylwestrową 1 stycznia 2011r. w Aleksandrii w wyniku ataku muzułmanów zginęło 23 egipskich chrześcijan a setki zostało rannych. Wydarzenie to stało się impulsem do rozpoczęcia represji w stosunku do Koptów ze strony "Bractwa Muzułmańskiego". W 2012 prezydentem został przedstawiciel Bractwa Mohammed Mursi, którego gabinet rządowy składał się głównie z funkcjonariuszy partii islamskiej. Powalano nową konstytucję opartą na prawie szariatu. Wielu członków organizacji pozarządowych zostało represjonowanych. Po raz pierwszy można było zobaczyć prezenterki państwowej telewizji ubrane w burki. Gospodarka chyliła się ku upadkowi przez złe zarządzanie. Sytuację nieco ustabilizował pucz wojskowy, który odsunął od władzy i zdelegalizował Bractwo Muzułmańskie. Pomimo przejęcia władzy przez armię, sytuacja egipskich chrześcijan wciąż jest niekorzystna. Warto wymienić, choć kilka przykładów. 13 Sierpnia 2013 roku - zastrzelenie przez islamistów Koptyjki, Jessi Boulus, wracającej ze szkoły biblijnej do domu lub spalenie 24 kościołów i zdewastowaniu 10 świątyń przez Muzułmanów 15 sierpnia 2013 roku.


ukrzyżowani Chrześcijanie

Syria
Próba obalenia Prezydenta Baszar el-Asada doprowadziła do destabilizacji kraju. Spowodowana była aktywnością wahhabickich ekstremistów z Al-Kaidy z Półwyspu Arabskiego, Frontu al-Nusra czy ISIS (Islamskiego Państwa w Iraku i Syrii), którzy włączyli się do świeckiej opozycji i ją zdominowali. Pod rządami rodziny el-Asadów chrześcijańska populacja w Syrii wynosiła ok. 10%, cieszyła się swobodą
Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie.
Zrozpaczony ojciec po stracie dziecka 
wyznania własnej religii oraz posiadała w miarę wysoki status społeczny i ekonomiczny. Sytuacja ta była spowodowana panującymi ideologiami w kraju, panarabizmu i syryjskiego socjal – nacjonalizmu, dzięki którym Syria charakteryzowała się umiarkowaną świeckością państwa. Wszystko jednak zaczęło się zmieniać od lata 2013r. Chrześcijanie stali się obiektem otwartych ataków ze strony islamskiej antyrządowej opozycji. W czasie pierwszego roku syryjskiej rewolucji zginęło prawdopodobnie ok. 100 chrześcijan. Pierwsze czystki etniczne odnotowano w trakcie ofensywy rebeliantów na miasto Homs, które doprowadziły do wypędzenia chrześcijańskiej ludności miasta. Wielu chrześcijan z Homs uprowadzono dla okupu albo w celu wymuszenia ich konwersji na islam. W lipcu 2012 chrześcijańska rodzina została zamordowana przez wahabitów z organizacji Liwa-al-Islam w Damaszku. Islamska milicja po zatrzymaniu samochodu Nabila Zoreby, wyprowadziła z pojazdu jego, jego żonę i dwóch synków, po czym islamiści rozstrzelali całą rodzinę. W mieście Malula po zaatakowaniu i zajęciu przez ISIS (IS) 4 września 2013 roku palono i grabiono kościoły oraz mordowano ludzi, którzy nie chcieli przejść na islam. Jedynie interwencja syryjskiej rządowej armii zapobiegła dalszym czystkom dokonywanych przez islamskich fanatyków. Można wymieniać wiele przykładów mordów i grabieży na wyznawcach chrześcijaństwa oraz na umiarkowanych muzułmanach przez salafickich bojówkarzy, przed i po utworzeniu kalifatu.

Irak
Holokaust chrześcijan w Iraku rozpoczął się zaraz po obaleniu Saddama Husajna w 2003 roku. Prześladowania znacząco jednak nasiliły się od 2013 wraz ze zwiększoną aktywnością islamskich bojówek i al-Kaidy.
„Jesteśmy pogrążeni we mgle chrześcijańskiego Holocaustu. Mamy do czynienia z rzeczywistym ludobójstwem Chrześcijan...
Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Coraz więcej jest ścinanych dzieci. Matki zostały zgwałcone i zabite. Ojcowie powieszeni.
300 tysięcy chrześcijan uciekło z Iraku i mieszka w sąsiednich państwach."
Mark Arabo, krajowy rzecznik „Skończyć z ludobójstwem w Iraku" ["Ending Genocide in Iraq"]
Mark Arabo dla CNN na YouTube


1 sierpnia 2004 dokonano zamachów w Bagdadzie i Mosulu na chrześcijańskie kościoły. W wyniku zamachów bombowych 12 chrześcijan zostało zabitych a 50 zostało rannych. W październiku tego samego roku dokonano zamachów przed kolejnymi pięcioma kościołami w Bagdadzie. 31 Października 2010 dokonano napadu podczas mszy w katedrze bagdadzkiej dokonanej przez islamistów. Zabito 58 osób a raniono 60. W grudniu 2013 roku w bagdadzkiej dzielnicy zamieszkałej przez chrześcijan przeprowadzono zamachy bombowe, w których 37 osób poniosło śmierć, 59 zostało rannych. Prawdziwe pogromy rozpoczęły się jednak wraz z ofensywą Islamskiego Państwa (IS), które zdobyło ok. 40% powierzchni
Tak traktuje się chrześcijańskie dzieci.
Iraku. Na terytoriach zajętych przez dżihadzistów proklamowano kalifat z prawem szariatu. Po zajęciu Mosulu przez IS w prowincji Niniwa kilkaset tysięcy chrześcijan zostało zmuszonych do ucieczki z tej części Iraku. Populacja wyznawców Chrystusa zmniejszyła się z 1.5 miliona z przed 2003 roku do ok. 200 tyś. obecnie. Islamscy ekstremiści dokonują morderstw, próbują siłowej konwersji chrześcijan na islam, represjonują chrześcijańskich duchownych oraz niszczą chrześcijańskie świątynie. Represje dotykają również szyitów muzułmańskiego odłamu, których Państwo Islamskie uważa za zdrajców islamu i heretyków, jazydów – wyznawców religii synkretycznej łączącej elementy islamu, chrześcijaństwa, pierwotnych wierzeń lokalnych oraz staroperskiego kultu ognia i Kurdów.

Powinniśmy więcej uwagi poświęcić krajom bliskiego wschodu gdzie za milczącą zgodą Zachodu islamski ekstremizm dokonuje holocaustu na chrześcijanach tam mieszkających, a poza notami potępiającymi państw zachodnich i Stolicy Apostolskiej społeczność międzynarodowa nie angażuje się czynnie w ratowanie swoich braci w wierze, którzy zostali tam pozostawieni sami sobie.


Piotr G. Żurek
Zgoda na kopiowanie całości lub fragmentów, pod warunkiem podania źródła - crusader1973.blogspot.co.uk

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Czy muzułmanin może Cię okłamać? Takija, Islamska doktryna, która zezwala kłamać.

Karmienie piersią dorosłych mężczyzn, czyli brakujące wersy w Koranie

Islam a pedofilia